پورتفولیو

اگر یادتان باشد یا از قدیمی‌ترها شنیده باشید در گذشته هنرمندان برای معرفی خود همیشه یک سی دی از کارهایشان همراه با تعدادی از خود کارها داشتند که هرجا می‌خواستند وقت نمایشگاه بگیرند یا کار کنند می‌بردند. امروزه اما این تغییر کرده است. الان روش تغییر کرده.

امروز مهمترین بخش معرفی یک هنرمند پورتفولیو اوست. فرقی نمی‌کند برای صحبت با گالری‌ها، دریافت فاند و اقامت هنری یا تحصیلی یا حتی پیدا کردن شغل مرتبط با هنر باشد. کیفیت و اثر بخشی پورتفولیوها می‌تواند تفاوت زیادی در موفقیت یا شکست شما ایجاد کند.

اما پورتفولیو چیست و شامل چه بخش‌هایی می‌شود.

پورتفولیو فقط چیدمان عکس‌ها کنار هم نیست بلکه بیانگر هرآنچیزیست که نشان دهنده هنرمند است. اینکه کی هستید، چه نوع هنرمندی هستید و حرفه‌ای یا مناسب برای کار کردنید یا خیر . بررسی پورتفولیو برای دریافت کننده آن باید راحت و در عین حال جذابیت بصری کافی برای ایجاد علاقه را داشته باشد.

پورتفولیو در دو نوع آنلاین و غیر آنلاین یا همان پی دی اف تهیه می‌شود.

آنلاین منظور سایت شخصی هنرمند است که باید شامل بخش‌های مختلف پورتفولیو باشد. همان بخش‌هایی که باید منظم و به ترتیب در پی دی اف هم طراحی شوند. (عموما در سایت به نسبت پی دی اف تعداد عکس‌ها و توضیحات بیشتری آورده می‌شود.)

بخش‌هایی شامل انگیزه نامه، استیتمنت هنرمند، بیوگرافی، رزومه یا cv، آثار در دوره‌های مختلف کاری همراه با توضیحات هر اثر و در آخر راه‌های ارتباط با هنرمند. (توجه کنید که بسته به مکان‌های مختلفی که پورتفولیو را ارسال می‌کنید مواردی کم یا زیاد می‌شوند)

حجم پورتفولیو نباید خیلی موجز و خلاصه و نباید بیش از اندازه زیاد و خسته کننده باشد. انتخاب متن‌های مناسب و لحن درست در نوشتن و مهمتر انتخاب درست آثاری که به عنوان نمونه باید معرف هنرمند باشند در پورتفولیو بسیار تاثیر دارند.

طراحی راحت، خوانا که مخاطب به راحتی به بخش‌هایی که مد نظر دارد دسترسی داشته باشد و به شناختی که می‌خواهد از روند کار هنرمند و نوع فعالیتش برسد.

این کاریست که من و فرهاد مدتیست برای هنرمندان علاقه مند انجام می‌دهیم.

من لیلا طیبی فرد در گروه خودم مشاوره انجام می دهم

و فرهاد توکلی در استودیو ممکن طراحی گرافیکی پی دی اف

را انجام می‌دهیم.

کارهای دیگه‌ای هم انجام می‌دم که یکیش مشاوره به هنرمندان در مراحل مختلف کاری و فعالیت‌هایشان، معرفی به گالری ها، شرکت در فراخوان‌ها و فرصت‌های داخلی و خارجی است. این ها را هم به مرور توضیح می‌دهم.

برای هر یک از این خدمات می توانید به آدرس زیر ایمیل بزنید.

fardmagazine@gmail.com

نمونه پورتفولیو های پی دی اف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا