کارآفرینی هنر

5 نکته برای کسب درآمد به عنوان هنرمند کارآفرین

چقدر تا به حال کلمه هنرمند کارآفرین را شنیده اید؟ تا به حال به کنار هم قرار گرفتن دو کلمه هنرمند و کارآفرین فکر کرده اید؟

در این متن به ترجمه مقاله ای از سایت معتبر فوربز درمورد هنرمند کارآفرین پرداخته ایم که شما را با این عنوان بیشتر آشنا می کند.

سریع! وقتی کلمه “کارآفرین” را می شنوید، اولین چیزی که به ذهن می آید چیست؟ شرط می بندم که یک هنرمند به ذهنتان خطور نمی کند. اغلب هنگامی که درباره ی یک کارآفرین فکر می کنیم، تصویری از یک شخص با کت و شلوار به ذهنمان می رسد. شاید با کیف. یا یک کراوات. یا هر دو. یا به مشهورترین کارآفرینان مانند میلیاردر ریچارد برانسون فکر می کنیم. اما این یک دیدگاه محدود و تنگ نظرانه از کارآفرینی است.

برای کسانی که به دنبال ایجاد یک کسب و کار قابل قیاس سنتی هستند، اطلاعات زیادی وجود دارد. و استارت آپ های فناوری که در جستجوی پول و مربیگری هستند با کمبود انکوباتور[1] مواجه نمی شوند. اما در مورد هنرمندانی که به تنهایی عمل می کنند و برای هنرشان به آنها پول پرداخت می شود چه؟ آنها نیز کارآفرین هستند. چگونه یک شخص می تواند با ایجاد هنر به کسب درآمد برسد؟

مارک جانز یک هنرمند است. من بیش از یک سال است که پیگیر کار و آثار او هستم. نقاشی های او به عنوان “بدشانس فریبنده” توصیف شده اند. آنها خنده دار و عمیق هستند، که یک ترکیب منحصر به فرد است. او چیزهایی را بیان می کند که مردم به آنها فکر می کنند، اما به زبان نمی آورند. به عنوان مثال، یکی از آثار هنری او یک شکل ستاره مانند غول پیکر است که این کلمات درون آن نوشته شده است “من واقعا نمی دانم که چه کار می کنم”. فریبنده و ساده اما عارفانه.

از جانز درباره حرفه او به عنوان یک هنرمند سوال پرسیدم، از جمله چگونگی انجام این کار و مشاوره ای که وی به هنرمندان مشتاق ارائه می دهد. بر اساس بحث ما، در اینجا 5 نکته را برای هرکسی که میخواهد از آن به عنوان یک کارآفرین هنرمند استفاده کند، بیان کرده ایم:

 1. هنر را بساز. و به اشتراک بگذار

جان می گوید زمان هایی بود که او در مورد توانایی هایش برای کسب درآمد از طریق نقاشی های خود، تردید داشت. او به سادگی مکرراَ نقاشی کشیدن و به اشتراک گذاشتن کار خود، بر این تردید نسبت به خودش غلبه کرد.

“من این کار را آرام آرام انجام دادم، کار خود را آنلاین پست می کردم، تا زمانی که به نقطه ای رسید که واضح ترین کار ممکن برای من مشخص شد (  هم برای من، و هم برای اطرافیان من واضح بود)، اینکه از شغل خودم استعفا دهم و نقاشی را به عنوان یک شغل تمام وقت انجام دهم”.

او می گوید کلید اصلی برای هر هنرمند مشتاق این است که چیزهایی را خلق کند و سپس آنها را با کسی به اشتراک بگذارد. “آن را امتحان کنید. دلتان را به دریا بزنید. راز خود را با کسی که آن را درک می کند در میان بگذارید. چیزی را بسازید و آن را به یک نفر نشان دهید”. بطور خلاصه بگویم، هنر خلق کنید و آن را به اشتراک بگذارید.

 1. مثل یک کارمند پشت میزی رفتار کنید

جانز برای 15 سال به عنوان یک طراح گرافیک کار می کرد،  کار آزاد داشت و در خانه کار می کرد. او می گوید، بخشی از کار سابق خود را دوست داشت ولی از بخش های دیگری از آن متنفر بود، اما همچنان از آنچه که در آن شغل آموخته بود برای هنرش استفاده نمود.

او می گوید: اینکه یک طراح بودم، باعث شد مهارت های فنی را بدست بیاورم که برای کار تصویرگری من ضروری است. به علاوه، بسیاری از مشتریان تجاری من، طراحان و مدیران هنری هستند، بنابراین من زبان آنها را درک می کنم. “

برداشت از این قضیه؟ تا آنجا که می توانید از شغل پشت میزی خود بیاموزید تا زمانی که دیگر نیازی به آن ندارید.

 1. یک سیستم ایجاد نمایید و از آن استفاده کنید

سیستم جانز مجموعه ای از دفترچه های خانگی است. او همیشه یک دفترچه با خود دارد تا بتواند ایده های خود را به محض اینکه به او الهام می شوند بر روی کاغذ ترسیم کند. او می گوید: “ممکن است در صف انتظار یک کافی شاپ، یا اتوبوس، یا در حال تماشای تلویزیون یا خواباندن فرزندانم باشم. یک مکالمه را گوش می دهم، یک پوستر شگفت انگیز را میبینم، یک الگوی جالب مشاهده می کنم، یا به یک ترکیب عجیب و غریب از اشیاء فکر می کنم، و دفترچه طراحی ام را بیرون می آورم و ایده ای که به ذهنم خطور کرده را بر روی کاغذ اجرا می کنم”.

هنگامی که مطمئن نیست که چه باید بکشد، دفترچه هایش را زیر و رو می کند و ایده ای جرقه می زند که می تواند به یک اثر تمام شده تبدیل شود. سیستم دفترچه ای او در واقع کلید اصلی اش برای مولد ماندن است.

او می گوید: “توصیه های زیادی وجود دارد که نشان می دهد، برای اینکه نویسنده باشید، باید روزانه 1000 کلمه بنویسید، حتی اگر بیشتر آن به درد نخور باشد. دفترچه های من برای من حکم همان 1000 کلمه روزانه را دارد. پر از انواع چیز های بی معنی که در نهایت می تواند در کنار برخی از نقاشی ها قرار گیرد. “

 1. می توانید آرام شروع کند

جانز میگوید که تصویرسازانی که به خوبی کار می کنند، کسانی هستند که با درآمد کم از فروش نقاشی ها و کارهای هنری شان از طریق اینترنت شروع کردند، که منجر به فرصت های بیشتر شد. او اینطور آغاز کرد.

برای سال ها، جانز هنرش را به عنوان یک شغل فرعی انجام می داد. او تمام وقت کار می کرد و زمان رفت و آمد به محل کارش نیز بیشتر از یک ساعت در روز بود، اما زمانی را نیز به هنرش اختصاص می داد.

او می گوید “در زمان استراحت و ناهار ایده هایی برای نقاشی در دفترچه ام خط خطی می کردم، و شب بعد از اینکه بچه ها می خوابیدند، آنچه که در طول روز به ذهنم رسیده بود را می کشیدم. در نهایت توانستم مجموعه ای شایسته از کارهای هنری ام را گرد آورم. شما مجبور نیستید که قبل از اینکه سری در سر ها دربیاورید ( در کار هنری تان پیشرفت کنید)، از شغل قبلی خود استعفا دهید”.

 1. در کسب و کار نیز خلاق باشید

جانز همانطور که در هنرش خلاق است، در کسب و کارش نیز خلاق بود. او از هنرمندان تقاضا دارد که از خلاقیت خود نه تنها در نحوه خلق هنر، بلکه در نحوه کسب درآمد نیز استفاده کنند.

به عنوان مثال، او استراتژیک زمانی خاص خود را دارد و از همان اوایل کار تصمیم گرفت تا کارهای هنری ساده ای را که می توانست در دو ساعت یا کمتر انجام دهد، خلق کند. او می گوید: “این نمی تواند چیزی شبیه نقاشی با رنگ روغن باشد، چرا که برای تکمیل یک قطعه به صرف زمان زیاد و شاید حتی هفته ها نیاز است. می خواستم به طور منظم یک حس مفید بودن را داشته باشم، حتی اگر فقط 30 دقیقه در روز به آن پرداخته بودم”. و به همین ترتیب او هنر خود را برآورده کرد – دستاوردهای کوچک که می تواند به سرعت تولید شود.

جانز می گوید ” من فکر می کنم این مفهوم وجود دارد که انجام کار هنری به عنوان یک شغل نامطمئن است و در واقع تضمین یک زندگی توام با فقر می باشد. اما اگر بتوانید از روشهای مختلفی استفاده کنید، می توانید یک زندگی و درآمد شایسته و خوب از آن داشته باشید.”

سارا ورمونت مربی حرفه ای و کارآفرین است و بنیانگذار Careerasm در تورنتو می باشد. او در دانشکده کسب و کار (بیزینس) و اقتصاد در دانشگاه ویلفرد لوریر تدریس می کند. سارا مدرک دکترای رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی، و مدرک کارشناسی ارشد در مطالعات رهبری دارد. او مربیگری مدیر اجرایی را در سطح تحصیلات تکمیلی، و مربیگری زندگی تحت نظر دکتر مارتا بک، کارشناس مربیگری تحصیلات تکمیلی O Magazine و نمایش اپرا وینفری مطالعه کرد. سارا را در www.careergasm.com، فیس بوک، LinkedIn و توییترcareergasm دنبال کنید.

[1]  مرکز رشد یا انکوباتور، یکی از ابزارهای رشد اقتصادی است که به منظور حمایت از کارآفرینان تحصیل‌کرده تأسیس می‌شود و با ارایه امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه پا گرفتن شرکت‌های جدید را فراهم می‌کند. استفاده از مراکز رشد، امروزه به عنوان یکی از ابزارهای پذیرفته شده برای تبدیل خلاقیت‌ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارایه به بازار و توسعه کارآفرینی محسوب می‌شود.

 

ترجمه مقاله از : forbes

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها

 1. با عرض سلام
  ممنون از مطالب خوبتان
  من هنرمندى هستم که میخواهم دست به کارآفرینى بزنم
  من هنر اصلى ام کاریکاتور است
  ولى مردم با کاریکاتورهاى من ارتباط برقرار نمى کنند
  تا حالا چندبار در مکان هاى عمومى در برنامه هاى شهردارى شروع کردم به کاریکاتور چهره کشیدن و بابتش پول دریافت کردم
  ولى مردم زیاد استقبال نکردن
  و برخورد جالبى هم نداشتن
  میخواستم بدانم که در چه جاهایی و چه جورى و با دریافت چقدر پول موفقیتم بیشتر میشود
  اگر راهنماییم کنید ممنونتان میشوم

  1. سلام من یاسر عاشوری هستم مشاور در امور کارآفرینی
   اولین و اصلیترین گام شما به عنوان هنرمند ثبت اثرتون در اداره ثبت به عنوان اثر هنری و منحصرا برای خودتونو به عنوان مالکیت معنوی اثر هست و اگر تمکن مالی دارید با یک ناشر جهت تیراژ کتاب هنری وارد مذاکره بشید
   یک اثر هنری با امضای اثرش شناخته خواهد شد و در ادامه

 2. مقاله ی بسیار مفید و خوبی بود. بعضی از حرف هاش شبیه کتاب هنرمندانه بقاپید بود. نوشته ی آستین کلوئن. کشور ما هنرمند زیاد داره، از اینکه به پرورش مهارت های کسب درآمدی برای هنرمندان کمک می کنید متشکرم.

 3. با سلام و عرض ادب و احترام . حسین هستم نقاش تابلو رنگ و روغن . بیشتر رئال و سور رئال کار می کنم . با تشکر از راهنمائی هایتان در زمینه اشتغال و کار افرینی . میخواستم لطف کنید و یک راهکاری جلوی پای ما نقاشها بگذارید تا بتوانیم تابلوهایمان را بفروشیم . ممنون میشم . با سپاس .

 4. سلام. من طراحی چهره میکنم. ولی فقط برای دل خودم..دلم میخواد ازین راه پول دربیارم. ولی راهش رو نمیدونم. تواناییش رو دارم. ولی راه تبلیغات رو بلد نیستم. لطفا راهنماییم کنید.

 5. سلام
  لطف می کنید راهنمایی بفرمایید برای سفارش نقاشی از چه طریق میشود اقدام کرد؟ تکنیک سیاه قلم کنته ذغال. پاستل گچی. مداد رنگی …
  (البته اگر وابسته به نهادهای مذهبی باشند بهتر هست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا