اخبار سینمایی

” VR free ” اولین فیلم واقعیت مجازی ساخته کارگردان ایرانی در جشنواره فیلم ونیز

" VR free " اولین فیلم واقعیت مجازی ساخته کارگردان ایرانی " میلاد تنگشیر " در جشنواره فیلم ونیز به نمایش در می آید.

به گزارش مجله فرد – نیکامهر دیلمی؛ بیش از صد سال است که فیلم‌ها در سینما و تلویزیون به شیوه‌ای مشابه عرضه می‌شوند؛ نمایش محتوا بر یک صفحه محدود و در فاصله‌ای معین از چشم‌ها. با این‌که در طی سال‌ها، در زمینه ساخت، تولید و نمایش فیلم‌ها پیش‌رفت‌های زیادی صورت گرفته، اما تجربه فیلم دیدن همچنان مشابه سال‌های قبل است.

اما در حال حاضر، واقعیت مجازی یک جریان بسیار مهم در حوزه سینما به‌راه انداخته ؛ واقعیت مجازی و استفاده از آن در فیلم‌سازی به میدانی تبدیل شده که از یک سو هنرمندان از حوزه هنر به آن نزدیک می‌شوند و قصد تجربه آن را دارند و از سوی دیگر، متخصصان نرم‌افزار، سخت‌افزار و سازندگان تجهیزات دیجیتال از حوزه فناوری به آن روی آورده‌اند.

تاکنون تلاش‌های بسیاری از سوی شماری از کارگردان‌ها و هنرمندان برای آزمودن روش واقعیت مجازی و استفاده از آن در اشکال مختلف هنری از جمله فیلم‌سازی صورت گرفته و این تلاش‌ها در حال گسترش است. در همین راستا  ” VR Free ” یکی از اولین فیلم های ساخته شده با استفاده از این تکنولوژی از سوی میلاد تنگشیر کارگردان ایرانی در جشنواره فیلم ونیز در سال جاری اکران خواهد شد.

واقعیت مجازی امکان نمایش مفاهیمی همچون فضا را به کارگردان می دهد

در همین راستا میلاد تنگشیر در گفتگو با مجله فرد عنوان کرد کرد: استفاده از واقعیت مجازی در صنعت سینما به کارگردان این امکان را می دهد تا مفاهیمی همچون فضا را به درستی نشان دهد؛ بسیاری از بخش های این فیلم در زندان تورین ساخته شده و در اصل می توان گفت نقش اصلی این اثر را خود فضا، راهروها و سلول های این زندان بازی می کنند.

وی افزود: در بخشی از این فیلم امکانی فراهم شده تا به تعدادی زندانی با استفاده از تجهیزاتی همچون هدست فضای خارج از زندان نشان داده شود و عکس العمل های این افراد را به ثبت رسانده ایم؛ از سوی دیگر همین فعالیت برای افراد خارج از زندان نیز فراهم شده و به آنها تصاویری از دورن زندان نشان داده می شود. در این اثر تقابل بین این دو قشر از جامعه به نمایش درآمده است.

تنگشیر با اشاره به اینکه تولید این اثر با این نوع محتوا در کشور ایتالیا برای اولین بار صورت گرفته اظهار کرد: تولید فیلم با چنین داستانی به دلیل پیچیدگی های قانونی در ایتالیا انجام نشده بود اما خوشبختانه ما توانستیم تا با کسب مجوزه های لازم فضای داخل زندان ها را به ثبت برسانیم.

این کارگردان ایرانی با اشاره به اکران این فیلم در جشنواره فیلم ونیز در سال جاری گفت: به دنبال این هستیم تا بتوانیم این اثر را در ایران نیز به نمایش دربیاوریم؛ فعالیت هایی در این زمینه صورت گرفته اما به دلیل نبود جشنواره که شامل بخش واقعیت مجازی باشد تا کنون به نتیجه ای نرسیده ایم. اما در تلاش هستیم تا این اتفاق رخ دهد.

وی همچنین در خصوص نمایش این اثر عنوان کرد: مدل های پخش در مورد واقعیت مجازی به نسبت سینما متفاوت است؛ برنامه اصلی ما یک تور فستوال هست که از سپتامبر ۲۰۱۹ تا سپتامبر ۲۰۲۰ انجام خواهد شد و شروع این تور نیز از جشنواره فیلم ونیز خواهد بود. در همین راستا نمایش های مختلفی هم در چارچوب های گوناگون برنامه ریزی می شود.

تنگشیر تصریح کرد: استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی در صنعت سینما بسیار جوان است و به همین دلیل تکنیک های موجود در هنگام بهره گیری از این تکنولوژی در هر چند ماه یک بار تغییر می کند؛ خوشبختانه در این حوزه فیلم های بسیار با کیفیت و خوبی ساخته شده و البته جای پیشرفت های بیشتری نیز وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا