کارآفرینیکسب و کار

پنج عامل فرسودگی کارآفرینان

پنج عاملی که سبب می شود کارآفرینان دچار فرسودگی شوند و در نهایت کار خود را ترک کنند

مسیر کارآفرینی می تواند همزمان مهیج و ترسناک باشد. تفکر ایجاد کسب و کاری برای خود هیجان انگیز است، اما عدم قطعیت و ریسک این کار می تواند ترسناک باشد. موفقیت تنها به سراغ کسانی می آید که به اندازۀ کافی انگیزه و تـمرکر دارند، البته گاهی حتی با انگیزه ترین افراد هم شکست می خورند.

در این جا به بیان پنج علتی می پردازیم که چرا کارآفرینان قبل از رسیدن به اهداف مورد نظرشان از مسیر خود خارج می شوند. با شناخت این علت ها می توانید مطمئن شوید که این عوامل میان شما و اهدافتان قرار نخواهند گرفت.

1-عدم آمادگی برای فدا کردن زمان شخصی و اجتماعی خود

این امر از رایج ترین عوامل شکست است. در حالی که هر کسی که وارد حوزه کارآفرینی می شود خواهان کسب بزرگترین دستاوردهاست، اکثر افراد حاضر نیستند زندگی شخصی و اجتماعی خود را رها کنند. درحالیکه کار برای دوستان شما ساعت 5 بعدازظهر به پایان می رسد و آنها محل کار خود را برای گذراندن اوقاتی شاد و مفرح ترک می کنند شما باید خود را وقف کار کنید و هر آنچه لازم است برای پیشرفت آن انجام دهید .

در حالیکه سایر افراد بعد از ظهرها روی مبل لم می دهند و برنامه طنز مورد علاقه خود را نگاه می کنند کارآفرینان تا پاسی از شب در دفتر کار خود برای رسیدن به اهدافشان کار می کنند. کارآفرین بودن نیازمند فداکردن چیزهای زیادی است. مطمئن شوید که برای انجام این تغییرات آماده اید. این به معنای نداشتن تفریح و سرگرمی نیست. چرا که هر کسی نیاز دارد زمانی را فارغ از کار صرف امور اجتماعی و وقت گذراندن با خانواده و دوستان خود نماید. اما باید بدانید که بخش زیادی از زمان فردی و اجتماعی که در گذشته در اختیار داشته اید را اکنون باید صرف کسب و کار خود کنید و گلایه ای نیز از این امر نباید داشته باشید.

2- استفاده از اعضای تیم، شرکا و موسسین نامناسب

ممکن است که شما انگیزۀ بسیاری بالایی داشته و 100 درصد متعهد به کسب و کار خود باشید اما اگر تنها یکی از شرکاء و اعضای تیم همانند شما شور و اشتیاقی برای رسیدن به تعالی نداشته باشد هرگز به انتهای راه نخواهید رسید.

دشمنی و بدخواهی شرکاء و موسسین مانعی برای رشد کسب و کار شماست. اگر تنها یک عضو تیم همراه و همگام با سایر اعضاء نباشد، همچون وصلۀ ناجوری در سازمان شماست. مطمئن شوید که هر کسی را که با خود همراه می کنید و هر نقشی که به او می دهید دارای دیدگاهی همراستا با چشم اندازها و اهداف شما می باشد. گردآوری یک تیم مناسب در مراحل اولیه راه اندازی کسب و کار اساس و شالوده ای را فراهم می آورد که می توانید با اتکاء بر آن کار خود را به پیش ببرید. یک خشت اگر نهد معمار کج ، تا ثریا می رود دیوار کج.

3-پذیرفتن وظایف بیش از حد توان

تمامی کارآفرینانی که می شناسم لبریز از اعتماد به نفس هستند. در حالیکه اعتماد به نفس (و نه غرور و خودبینی) خصیصۀ بسیار مهمی می باشد می تواند افراد را  به پذیرش مسئولیت بیش از حد ترغیب نماید. هنگامیکه بار زیادی را به دوش می کشید شکست شما غیرقابل اجتناب است.

به جای آنکه سعی نمایید یک تنه به تمام کارها رسیدگی کنید یاد بگیرید که وظایف را به درستی به اعضای تیم خود تفویض نمایید. اگر تیمی از برترین ها را داشته باشید می توانید با خیال راحت وظایف را به اعضای تیم خود واگذار کنید، چرا که مطمئن هستید به درستی از عهدۀ انجام آن بر می آیند. در این حال می توانید 100 درصد تلاش خود را بدون اتلاف زمان گرانبهای خود برای پرداختن به جزئیات کم اهمیت معطوف به رشد کسب و کار خود نمایید.

4- عدم استفاده از متخصصین در زمان مقتضی

گاهی کارآفرینان اموری را به عهده می گیرند که فراتر از حوزه تخصص آن هاست، خواه به دلیل صرفه جویی در هزینه ها، خواه به دلیل لجاجت یا سرختی. در حالیکه در شرایطی خاص صرفه جویی ممکن است بهانه مناسبی باشد اما لجاجت هرگز دلیل قابل قبولی نیست. کارآفرینان موفق می دانند که در کدام حوزه ها توانمند هستند و چه بخش هایی را باید به عهده متخصصان بگذارند. به تازگی با فردی صحبت می کردم که با سازمان بازاریابی من تماس گرفته بود و در مورد راه اندازی یک کمپین گسترده برای شرکت تازه تاسیس خود در رسانه های اجتماعی بحث می کرد. او خواهان انجام تبلیغات اجتماعی  بدست متخصصان بود تا بدین ترتیب وقت خود را روی بخش هایی از کسب و کارش صرف نماید که نیازمند توجه اوست. اگر او می خواست خود به تنهایی این کار را انجام دهد زمان و پول ارزشمند خود را بر سر یافتن راهی برای انجام این کار از دست می داد و در وضعیتی بدتر از زمان آغاز کار خود قرار می گرفت.

5- تسلیم شدن در برابر عوامل منفی

کارآفرینان باید پوست کلفت و سرسخت باشند. عقاید و نظرات منفی همواره از طرف خانواده و دوستان و حتی غریبه ها وجود دارد. چگونگی کنترل این انرژی منفی نتایج کار شما را مشخص خواهد کرد. اگر با تمرکز بر اهداف خود این انرژی منفی را از خود دور نمایید موفق خواهید بود اما اگر انرژی منفی به درونتان راه یابد می تواند منجر به نابودی شما شود.

اکثر این انرژی منفی از سوی افرادی است که هرگز در موقعیت شما قرار نگرفته اند و آن چه که انجام می دهید را درک نمی کنند. اگر به انتقادات آنها اهمیت دهید این مخالفان را به آنچه می خواستند رسانده اید. اجازه ندهید که کسی موفقیت یا شکست شما را رقم بزند. از انرژی منفی به عنوان انگیزه ای برای دست یابی به اهدافی که برای خود تعیین کرده اید استفاده کنید.

 

ترجمه از : entrepreneur

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا