پروپوزال هنری

بارها در فراخوان‌های مربوط به رزیدنسی‌ها دیده اید که نوشته شده شرح پروژه یا پروپوزال پروژه لازم است. سوال‌های زیادی دراین باره از من پرسیده شده که به صورت خلاصه می‌خواهم اینجا توضیح دهم. در استوری نیز با مثال از یک نمایشگاه که اخیرن رفتم سعی می کنم بیشتر توضیح دهم.
پروپوزال هنری یک متن کاملا شخصی است چون تنها هنرمند است که می‌داند دقیقا چه کاری می‌خواهد(و می‌تواند) انجام دهد و نشان دهنده رزومه و توانایی‌های هنرمند در کنار ایده‌ها و علایقش است پس یا باید خود هنرمند بنویسد یا کسی در این مسیر همراهیش کند. پس اینکه کلاس بروید و یادبگیرید یا از مشاوره استفاده کنید بهتر از این است که به کسی بدهید برایتان بنویسد (گول نخورید!)
پروپوزال برای نمایشگاه به گالری‌ها و بنیادها و برای دریافت گرنت و فاند به موسسات و رزیدنسی‌ها ارائه می‌شود. هرچه شفاف‌تر و یا جزئیات دقیقتری داشته باید مخاطب شما را بیشتر قانع می‌کند که پیشنهاد شما را بپذیرد. حتی در مواردی پلان نمایش اثرتان را می‌توانید بکشید و توضیحات را برپایه تصویر تکمیل کنید. نحوه نگارش شرح پروژه به محلی که آن را ارسال می کنید بستگی دارد برای برخی موسسات یک شرح مختصر یک صفحه ای کافیست و برای برخی دیگر باید ابزار کار و متریال را نیز کامل توضیح دهید و در پروپوزال‌های مفصل‌تر نمونه کارها را نیز قرار می‌دهید.
قطعا که مهمترین بخش پروپوزال ایده شماست برای اینکه مطمئن شوید ایده شما برای مکانی که ارسال می شود مناسب است حتما قبل از نگارش تحقیقات کامل را درباره گالری یا رزیدنسی مورد نظرتان انجام دهید. مثلا اگر پروژه‌های آ‌ن‌ها بیشتر به اینستالیشن نزدیک است یا دغدغه‌های محیط زیستی دارند یا به نقاشی آبستره بیشتر از فیگوراتیو تمایل دارند ایده شما نیز باید به این موارد نزدیک باشد.
نکته بعدی امکانات موجود در آنجاست که آیا ایده شما را امکان پذیر می‌سازد یا خیر. حتما سعی کنید این بخش از وب سایت رزیدنسی‌ها را مطالعه کنید و بخشی از امکانات آن‌ها را در پروپوزالتان بیاورید.
نکته سوم مشخص کردن تعامل مخاطب با اثر یا نمایشگاه شماست. اینکه آیا مخاطب را درگیر می‌کند؟ چه برداشتی خواهد داشت؟ چه چیزی را می‌خواهید به او نشان دهید؟ مسیر مشخصی را باید طی کند؟ دربرداشت از اثر شما آزاد است یا توضیحات در استیتمنت داده می‌شود؟

از جمله خدمات تیم ما مشاوره در زمینه نگارش پروپوزال برای نمایشگاه های انفرادی و رزیدنسی های هنری است. در تیم ما گروه های تخصصی رشته های هنری مانند عکاسی و نقاشی به صورت مجزا کار می کنند. برای این منظور می توانید به ما ایمیل بدهید تا توضیحات با توجه شرایط شما ارائه شود و وارد مراحل مشاوره شوید.

fardmagazine@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا