نمایشگاه

نمایشگاه پژوهشی پنج دهه فعالیت احمد نصراللهی در گالری والا

بیانیه:

احمد نصراللهی یکی از تاثیرگذارترین نقاشان معاصر ایران است. نقاشی‌های او که در دل اسطوره‌ها و افسانه‌های ایرانی جای دارد با نوآوری و خلاقیت، شکلی نو از ترکیبِ میان فرم و محتوا را ایجاد کرده‌اند. در نقاشی‌هایش سطح بر حجم غلبه دارد و به نوعی می‌توان او را نقاش سطوح نامید. هرچند در ظاهر متاثر از نقاشانی چون شاگال و کله است اما کارهایش بیش از هرچیز با نقوش بصری باستانی و نقش‌مایه‌های ایرانی درهم بافته شده‌. کارهای او با سوالات عمیق از هویت، سنت و مرز میان مادیت و معنویت به شکلی روانشناختی مرتبط‌اند و حضور نمادهای اصیل ایرانی در کنار سطوح رنگارنگ و خطوط منحنی مرز میان سنت و نوگرایی را به چالش می‌کشد.
نصراللهی که نقاشی خود آموخته است، هرلحظه برای دست‌یابی به موارد جدید شیوه‌های قدیمی خود را به کناری می‌نهد. ویژگی بارز آثار او نگاهی شرقی است اما با توجهی ویژه به موقعیت خود به عنوان انسان متعلق به زمان و مکان کنونی. او با جستجوی بی‌وقفه‌اش در پی یافتن راهی است که تاکنون قدم به قدم کشف نموده است. آشنایی نصراللهی با زبان اسطوره‌های ایرانی و تجربیاب وسیعش در زمینه نقاشی مدرن، سبب وسعت چشمگیر بال‌های خیال نقاشی‌های او شده است. نقاش با ساده‌سازی اشکال هندسی که در تجربیات عالم واقع کسب کرده و ترکیب آن با ذهنیت ناب، عرصه‌ای از مفاهیم خلق می‌کند که در میانه‌ی دنیایی ذهنی و عینی شناورند. مخاطب هرچند اشکالی ذهنی را می‌بیند اما همچنان می‌تواند عینیاتی بازنمایی شده را در آثار وی جستجو کند.

سپهر دانش اشراقی
دی ما ۱۳۹۸

نمایشگاه «پژوهشی از پنج دهه فعالیت احمد نصرالهی» از جمعه ۱۳ دی ماه ۹۸ در گالری والا از ساعت ۱۶ الی ۲۰ بر پا می‌شود.

در همین راستا نشست بحث و گفتگو با حضور هنرمند آقای احمد نصر اللهی و همچنین حسن حامدی در تاریخ ۱۳ دی ساعت ۱۷ برگزار خواهد شد.

همچنین نشست نقد و بررسی آثار هنرمند در تاریخ ۲۵ دی ماه ساعت ۱۶ برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند در روزهای هفته به غیر از شنبه‌ها از ساعت ۱۶ الی ۲۰ به گالری والا، واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از باغ فردوس، کوچه طوس، پلاک۳۱، عمارت والا مراجعه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا