اخبار هنرهای تجسمیاخبار هنری

نشست خبری افتتاحیه گالری دیلمان

به گزارش مجله فرد در تاریخ ۱۲ آذر در نشست خبری با حضور هیات مدیره گالری بر گزار شد. در این نشست علی مقدم حیدری در سمت مدیر هنری گالری، هدیه مرتاضیان و سعید مستفوی کاشانای سرمایه گذاران گالری به همراه کوروش قاضی مراد از هنرمندان نقاشی خط و مجید کاشانی طراح و گرافیست همکار گالری حضور داشتند.

جلسه ی پرسش و پاسخ با سوالات آقای حافظ روحانی آغاز شد و در ادامه با پرسشهایی از سوی حاضران ادامه یافت.

مقدم حیدری مدیر گالری دیلمان در باره شکل گیری این گالری گفت، گالری دیلمان با پیشنهاد خانم مرتاضیان و آقای کاشانی ایجاد شد، این گالری قصد دارد تا خارج از کلیشه های گالریداران، به دیده شدن هنرمندان مَستر که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند، کمک کند. ما با دانش این نکته که روز به روز تعداد گالری ها در حال افزایش هستند، نه تنها ادعایی در تحول هنر نداریم بلکه با انتخابهای خوب همچون آقای قاضی مراد و دیگر هنرمندان با استعداد جوان، با رویکردی حرفه ای پا به عرصه هنر می گذاریم.

اولین نمایشگاه گالری دیلمان در ۱۶ آذر با آثار خانم سیمین اکرامی با هدف معرفی هنرمندان معاصری که زیر حجاب معاصریت مانده اند آغاز می شود. خانم سیمین اکرامی با وجود سابقه ی پنجاه ساله از قبیل هنرمندانی هستند که در این سالها هنرشان کمتر دیده شده است. دومین هدف گالری دیلمان شناخت و معرفی هنرمندان جوان با استعداد در این گالری است.

با توجه به مشکلات اقتصادی بسیاری از گالری داران برنامه ی حضور در عرصه بین الملل خود را کنار گذاشته اند آیا شما برنامه ریزی برای رویدادهای خارجی دارید؟

مقدم حیدری: ما برنامه جامعی چیده ایم، بغیر از حضور در آرتفرها و اکسپو های بین المللی هنر، قصد داریم تا شعبه ی دوم این گالری را با همکاری خانم مرتاضیان در نیویورک دایر کنیم.

مرتاضیان: تحصیلات تخصصی من معماری هست که پس از آشنایی با آقای مقدم حیدری، با هدف ایجاد دوستی هنر و معماری اقدام به برپایی گالری دیلمان کردیم تا فضای هنر ایرانی را در عرصه ی بین المللی در اروپا و آمریکا باز کنیم.

 قاضی مراد در پاسخ به سوال روند فعالیت هنرمندان با گالری گقت: طی فعالیت ۲۵ ساله، من با تعداد معدودی گاری کار کرده ام، اما سبقه ی آشنایی چندین ساله من با آقای مقدم حیدری به عنوان هنرمند خوشنویس منجر به همکاری و قراردادی یکساله با این گالری شد.

مقدم حیدری در زمینه مشارکت در اقتصاد هنر و برنامه های خود گفت: با توجه به اینکه معدود گالری هایی هستند که در اقتصاد هنر موثر هستند، ما یک سال پیش از برپایی گالری دیلمان اقدام به شناخت بازار فروش، شناخت مجموعه داران و جذب افراد سرمایه گذار روی هنر کردیم و در حال حاضر ما با خرید مجموعه های از هنرمندان به صورت قسطی، روی فروش مجموعه ها در ایران و بعضاً خارج از ایران کار کرده ایم.

مقدم حیدری همچنین در باره تامین هزینه های گالری افزود: اول با خرید آثار هنرمند و فروش آن در دراز مدت، دوم برنامه هایی که برای هنرمندان در خارج از کشور طراحی کرده ایم، گالری دیلمان توانمند در تامین هزینه های خود است. خوشبختانه یکی از مجموعه های این گالری به طور کامل فروش رفته است. تمام آثار گالری دیلمان با نظارت دکتر جاوید رمضانی اصالت سنجی و ثبت شناسنامه اثر شده اند.

در ادامه گالری دیلمان با شناخت دغدغه های هنرمندان جوان با استعداد، با وجود هزینه های بالای تبلیغات و شارژ نمایشگاه اقدام به برپایی نمایشگاههای رایگان می کند و تنها با لحاظ درصد مرسوم میان گالری ها، با هنرمند کار خواهد کرد.

پس از سوال درباره هنرهای جدید علی مقدم حیدری بیان کرد که در حال حاضر گالری دیلمان برنامه ای در این زمینه ندارد. اما با توجه به فضای مستعد گالری، از برپایی چنین نمایشگاهایی استقبال می کنیم. بعلاوه مازاد بر نگاه هنری، جنبه ی مالی هر نمایشگاه برای ما حائز اهمیت است. اما این رویکرد دلیلی بر کاهش کیفیت برنامه های هنری در گالری دیلمان نیست و کیفیت هنری برای ما اولویت اول را خواهد داشت.

مقدم حیدری افزود: ما با کیورتورهای معتمد خودمان همکاری داریم و نحوه ی انتخاب آثار با گذر از فیلتر کیوریتور و سلیقه شخصی من صورت می پذیرد.

مدیر هنری گالری دیلمان در مورد خریداران آثار گالری دیلمان بیان کرد: با وجود شرایط نابسامان اقتصادی، فروش گالری روند رشد خود را طی کرده است. ما با تشویق مشتریان عادی به خرید آثاری همچون فریدون آو و فروش اثر مورد نظر با دوبرابر قیمت در عرض یک هفته، این افراد را ترغیب به سرمایه گذاری در عرصه هنر کرده ایم. نحوه قیمت گذاری آثار نیز توسط کارشناس هنری و خود هنرمند صورت میپذیرد.

مقدم حیدری در جاب سوال آیا شما در زمینه معرفی هنرمندان خارجی به مخاطبان ایرانی برنامه ای دارید گفت: با توجه به آنکه آثار هنرمندان خارجی توجیه اقتصادی در ایران ندارند ما اولویتمان را به شناسایی و معرفی هنرمندان ایرانی ساکن خارج کشور داده ایم. هنرمندان با استعداد ناشناخته ی ایرانی همچون میشا بلوری ساکن اروپا و آمریکا هستند که نیازمند شناسایی و معرفی در ایران هستند.

مقدم حیدری هنرمندان همکار گالری دیلمان را به این شرح بیان کرد: از اولین نمایشگاهای ما خانم مهری سراج، فریناز نصیر پور، حامد مستفوی است و در حال حاضر مجموعه هایی بالغ بر ۳۰۰ میلیون خریداری شده اند که این مبالغ در طی یک سال بصورت قسطی به هنرمند پرداخت می شوند. آثاری از آقای قاضی مراد، سیمین اکرامی ، یحیی رویدل، و در سال آینده لادن بروجردی و آقای ارسیا مقدم از مجموعه های خریداری شده هستند.

در اخر مجید کاشانی گرافیست مجموعه از برتامه های خود گفت: با توجه به هویت نابسامان تعریف شده ی برخی گالری ها، من معمولا کار گرافیکی گالریها را قبول نمیکنم. اما با توجه به بینش گالری دیلمان که برای خود هویت بصری مشخصی را لحاظ کرده است، من ترغیب به همکاری با این گالری شده ام. ما طی مطالعه ی یک ساله ی هویت بصری دیگر گالری ها سعی کردیم تا لوگوتایپ گالری را بر حسب هویت معمارگونه ی این گالری طراحی کنم و هویت بصری مان را در فضای مجازی و فضای داخلی گالری با سازماندهی رنگی و رفتار گرافیکی امتداد دهیم. بخش گرافیکی گالری دیلمان شاخصه ای برای یونیفورم گالری است از این روی توجه به سزایی به تبلیغات گالری خواهیم داشت. علاوه بر منظر هنری، ما در نظر داریم بتوانیم کارهای پژوهشی نیز در این گالری داشته باشیم.

مقدم حیدری: در این رابطه در نظر داریم برای برخی هنرمندان کتابی انتشار دهیم که اولین کتاب پژوهشی ما، در افتتاحیه ۱۶ آذر از مصاحبه ی شهروز نظری و خانم سیمین اکرامی رونمایی خواهد شد. همچنین گالری دیلمان با توجه به رویکردهای مدرن خود بجای خوشنویسی کلاسیک و سنتی از حرکتهای مدرن خوشنویسی استقبال خواهد کرد.

لازم به ذکر است مراسم افتتاحیه با نمایش آثار سیمین اکرامی و رونمایی کتاب از ساعت ۴ تا ۸:۳۰ در گالری دیلمان گشایش می‌یابد و تا ۲۸ آذر ماه ادامه دارد. علاقه مندان میتوانند همه روزه به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از ظفر، نبش خیابان پورمشکانی(کودکان غزه)، شماره ۵۰ مراجعه نمایند.

گزارش : سمیه فعال

۱۲ آذر ۱۳۹۷

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا