اخبار فرهنگیاخبار هنری

برگزیدگان دومین جایزه ادبی ارغوان

مراسم اختتامیه دومین جایزه ادبی ارغوان شامگاه پنج‌شنبه ۲۳ خرداد ۹۸ در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. اجرای این مراسم برعهده پژمان بازغی بود. در آغاز مجید رجبی‌معمار مدیر عامل خانه هنرمندان فراخوانده شد و چنین گفت: خانه هنرمندان ایران مفتخر است که پایگاه حمایت از اقدامات فرهنگی و هنری است. ضمن عرض خیرمقدم از سوی خانه هنرمندان، اینکه اقدامی فرهنگی شروع شود و ادامه یابد جای خوشبختی است. امیدوارم در دوره‌های بعدی جایزه ارغوان نیز میزبان شما بزرگواران باشیم.

در ادامه کلیپی از سال گذشته پخش شد و اوژن حقیقی دبیر دومین جایزه ادبی ارغوان گزارش دبیرخانه دومین جایزه ادبی ارغوان را خواند: مفتخریم که مراسم اهدای جوایز دومین  دوره ی جایزه ارغوان با موضوع «شب» در بخش داستان کوتاه را در کنار شما جشن می‌گیریم؛ جایزه‌ای که با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و کشف و حمایت از نویسندگان جوان و بااستعداد از شهریور ۱۳۹۶ توسط انتشارات هفت رنگ آغاز به کار کرد و هدف اصلی آن حمایت از جوانان  در حوزه داستان کوتاه است.

شورای سیاست‌گذاری جایزه ارغوان در مهر ۱۳۹۷ بعد از جلسات متعدد، موضوع، قوانین، مقررات، آیین‌نامه و فراخوان دومین دوره جایزه ارغوان را آماده و در مرحله بعدی چینش هیات انتخاب و داوری را آغاز کرد.

با نظر این شورا، «شب» به عنوان موضوع دوره دوم جایزه «ارغوان» انتخاب  و شرایط سنی شرکت در مسابقه همانند دوره گذشته حداکثر ۳۰ سال مقرر شد.

هیات انتخاب دوره اول (بر اساس حروف الفبا)؛ فرشته احمدی، فرهاد توحیدی‌، محمد چرمشیر ، سپیده شاملو و مهسا محبعلی و هیات داوران (بر اساس حروف الفبا)؛ احمد پوری، حسین سناپور و لیلی گلستان ما را در این مهم یاری کردند که از تمامی آن‌ها بسیار سپاسگزاریم.

دوره دوم جایزه ارغوان از دی‌ماه ۱۳۹۷ آغاز و تا ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ بیش از ۴۰۰ داستان به دبیرخانه جایزه ارسال شد که از این تعداد ۳۷۶ داستان کوتاه واجد شرایط شرکت در مسابقه بودند. نویسندگان داستان‌ها ۱۵۲ نفر مرد و ۲۲۴ نفر زن هستند.

هیات انتخاب کار بازخوانی آثار را در تاریخ ۲۰ اردیبهشت‌ماه به پایان رساند و ۳۰ داستان نهایی را در اختیار هیات داوران قرار داد، که از این تعداد ۱۵ داستان متعلق به زنان و ۱۵ داستان متعلق به مردان هستند.

هیات داوران در ۱۱ خرداد ماه ۱۰ اثر نهایی را در اختیار دبیرخانه جایزه ارغوان قرار داد.

امروز جایزه ارغوان به عنوان جایزه‌ای خصوصی که داستان‌های چاپ نشده را داوری می‌کند با  کسب تجربیات ارزشمند از هیات‌های انتخاب و داوران با افتخار اعلام می‌دارد  که به هدف خود که معرفی جوانان مستعد بوده است رسیده و از حامیان این جایزه جناب آقای غلامعلی سلیمانی مدیر محترم کارخانجات کاله، جناب آقای علیرضا رمضانی مدیر محترم نشر مرکز، جناب آقای نوید رجایی‌پور مدیر محترم پرشین بلاگ، جناب آقای محمودرضا بهمن‌پور مدیر محترم چاپ و نشر نظر، آقای عمید نایینی و گروه روزنامه‌های همشهری و خانه هنرمندان ایران تشکر ویژه‌ای داشته و از حمایت آن‌ها از جایزه ارغوان سپاسگزاریم. در آخر از تمام افرادی که ما را در این یک سال همراهی کرده و پشتیبان ما بوده‌اند به خصوص شورای سیاستگذاری دوره دوم متشکل از آقایان ابراهیم حقیقی، امیر اثباتی، آرش صادقی، بهرنگ تنکابنی و انتشارات هفت رنگ که از هیچ کمکی دریغ نکرده و بدون حضور آن‌ها این اتفاق میسر نبود کمال تشکر را داریم.

سپس فرهاد توحیدی از اعضای هیات انتخاب در سخنانی گفت: کار در هیات انتخاب کار سختی است، کار گل است. مخصوصا وقتی جایزه‌ای  با استقبال مواجه می‌شود این کار سخت‌تر می‌شود. امسال تعداد داستان‌ها رشد قابل توجهی کرده بود. شاید موضوع جای خیال‌ورزی بیش‌تری داشت. من از حضور در هیات انتخاب استقبال می‌کنم چون فرصتی برای آشنایی با ذهن و خلوت جوانان است. امسال در مجموع کیفیت آثار بهتر بود هرچند از ضعف‌های عمومی‌ای که در همه حوزه‌های ادبی به چشم می‌خورد بری نبود اما شاید حدود ۵۰ داستان قابل تأمل وجود داشت. امیدوارم در قدم‌های بعدی این جایزه، داستان‌های کوتاه پخته‌تری با فارسی سره و بدون غلط به دست ما برسد.

در ادامه با همراهی ابراهیم حقیقی و امیر اثباتی نفرات دهم تا چهارم اعلام شدند:

لوح تقدیر، چاپ اثر در کتاب و شرکت در یک دوره کلاس داستان‌نویسی درموسسه فرهنگی هنری این/جا  تعلق گرفت به

جایگاه دهم زینب قربانی (تهران )

جایگاه نهم آرمیتا زراسی (کرج)

جایگاه هشتم محمدرضا عزیزی (شیراز)

جایگاه هفتم محمدصادق افشاری (کرج )

جایگاه ششم فیرروزه زارع (شیراز)

جایگاه پنجم منوچهر زارع پور (تهران )

جایگاه چهارم کاظم حاجی آقایی (مشهد)

سپس در یادبودی که برای داریوش شایگان، نویسنده و چهره فقید فلسفه برگزار شد آیدین آغداشلو درباره او گفت: به رسم ادب به خودم اجازه می‌دهم این چند کلمه را درباره داریوش شایگان بگویم. شایگان یکی از عمده‌ترین نمونه‌هایی بود که فرهنگ ما در یکصد سال اخیر حاصل داده بود. جای خالی‌اش و جایگاه خالی‌اش معلوم شده. شایگان علامه عصر ما بود. او علامه‌ای متعلق به زمانه خودش بود. درباره زندگی‌اش خیلی گفته و نوشته شده و خیلی مهم است که بدانیم چه کسی دیگر بین ما نیست و احساس فقر کنیم. چیزهایی هستند که وقتی از دست می‌روند به‌راحتی قابل جایگزینی نیستند و داریوش شایگان نیز همین‌طور بود. او بی‌جایگزین ماند، و ماند. با این‌که بیش از نیمی از عمرش را خارج از ایران گذراند اما همچنان تصمیم گرفت بین ما بماند. اهمیت خاص داریوش شایگان در میزان معرفتش نبود، بلکه در این بود که این معرفت را مصروف پیونددادن جهان‌های پاره‌پاره کرد. شاگرد علامه طباطبایی و هانری کربن بود و همیشه از آن‌ها به نیکی یاد می‌کرد. تا آخر عمرم وامدار داریوش شایگان خواهم بود.

سپس حسین سناپور از اعضای هیات داوران در سخنانی اظهار کرد: امیدوارم دوستان داستان‌نویس متوجه باشند که انگیزه ما از حضور در هیات‌ داوری چنین جایزه‌ای پرداختن به داستان‌نویسی جوان‌هاست. امسال مجموعا داستان‌ها خیلی بهتر شده بودند و کیفیت آثار نزدیک به هم بود و تقریبا همه خوب بودند و این خوشحال‌کننده است. این جایزه سعی کرده تلاش جوانان را ببیند که این قابل تقدیر است.

در ادامه از احمد پوری و لیلی گلستان دیگر اعضای هیات‌ داوران دعوت شد تا در کنار سناپور برای اعلام نام نفرات اول تا سوم روی صحنه بیایند:

با نظر و رای هیات داوران جایزه ارغوان

جایگاه اول، تندیس جایزه ارغوان، ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی، لوح تقدیر، چاپ اثر در کتاب و شرکت در یک دوره کلاس داستان‌نویسی درموسسه فرهنگی هنری این/جا تعلق گرفت به زهرا گودرزی

جایگاه دوم، لوح تقدیر، چاپ اثر در کتاب و شرکت در یک دوره کلاس داستان نویسی در موسسه فرهنگی هنری این/جا تعلق گرفت به عظیمه کنعانی

جایگاه سوم، لوح تقدیر، چاپ اثر در کتاب و شرکت در یک دوره کلاس داستان‌نویسی درموسسه فرهنگی هنری این/جا تعلق گرفت به سیده فاطمه حجازیان

از حاضران در این مراسم می‌توان به عزیز ساعتی، میترا محاسنی، محمدرضا غفاری، همایون ارشادی، ستاره پسیانی، امید نعمتی، لیلی فرهادپور، سروش صحت، سمیرا علیخانزاده، بهرام دهقانی، خسرو دهقان، آتوسا قلمفرسایی، نیلوفر رجایی‌فر و… اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا